Център-нападател: Silenced

Лентата на Хван Гонг-хюк е базирана на истински случай за сексулано насилие над деца в училище за глухонеми.

Център-нападател: Silenced
  • 1  от всеки 10 деца ще бъде насилено сексуaлано преди да навърши 18 години.
  • Само 38% от жертвите алармират за това.
  • Изнасилванията по-често се случват нa деца, отколкото на възрастни - най-висока е процентът на деца от 12 г. до 18 г
  • 20% от насилените деца са на възраст под 8 г.
  • 90% от сексуално насилените деца познават извършителя.

Изкуството може БУКВАЛНО да променя света. И Silenced е филм, който го доказва. 

Лентата на Хван Гонг-хюк е базирана на истински случай за насилие над деца в училище за глухонеми. Учител от Сеул е назначен в забутаното учреждение и става свидетел на всички зверства, които местните възпитатели, начело с директора и сестра му, упражняват върху децата. Които освен, че са адски уплашени и засрамени от случващото се, просто и да искат няма как да съобщят на няколко. Освен това насилниците са уважавани и ценени граждани и стожери на местната общност. Всъщност децата са се опитвали да алармират полицията, но просто са били върнат обратно в училището, за да бъдат пребити, пречукани и превъзпитани. Лентата е разделена на две части от някаква вътрешна емоция и свързващата линия между тях е Гонг Ю | Gong Yoo (любимият ни гоблин), учителят от Сеул с болна дъщеря и мъртва съпруга. И децата. Толкова чудни деца. Първата част е за училището и насилието там, втората - за процеса. 

Два месеца след излизането на филма по кината в Южна Корея - септември 2011г. и около 6 години след самите събития, училището за глухонеми е затворено. Под натиска на общественото мнение южнокорейските законотворци приемат закон, който да не допуска изтичане по давност на престъпления срещу деца под 13 години и жени с увреждания. 

Мъж в кадър прави знак от езика на глухонемите. Момиче в гръб пред него.
Кадър от корейския филм Silenced.

“Важно е да предприемем всичко необходимо, за да предотвратим подобни инциденти да се случат отново.” - И Мюн-бак, президент на Южна Корея 

Въпреки това отделни групи и правозащитни организации, както и над 600 хиляди корейци чрез петиция в мрежата искат преразглеждане на присъдите на лица, упражнили насилие над малолетни.

“Преразглеждане на дело е възможно само, ако са намерени доказателства, оневиняващи престъпника или присъдата му трябва да бъде смекчена.” - Чо Кук, секретар на Президента по Граждански права

За сравнение в Съединените щати и Великобритания насилниците над деца получават от 25 години доживот зад решетките, а в Китай - дори смъртно наказание. 

Момиче пред камера, вероятно на разпит - кадър от корейския филм Silenced.
Разпит пред камера - кадър от корейския филм Silenced.

И промени в законодателството на Южна Корея след излизането на филма - ако си чужденец, не можеш да отидеш да преподаваш в Южна Корея без да направят проверка на криминалното ти минало. Освен това местното Министерство на образованието е поискала такива данни за всички служители в системата. Само 82 процента обаче са ги предоствили. 

Случаят в Муджин вероятно е реалност за някой някъде сега.

П.П. Снимките пак не са мои, свалям при поискавене. Не ги използвам с цел печалба и, както обикновено, се стремя да са официалните плакати.